„TRZY SIOSTRY” HEATHER MORRIS – RECENZJA

Ja też obiecuję, tato. Obiecuję opiekować się siostrami, nikomu nie pozwolę ich skrzywdzić, wiesz o tym” – tak Cibi obiecała swojemu ojcu Menachemowi.

Trzy siostry” jest to kontynuacja bestsellerowego „Tatuażysty z Auschwitz”.

Książka opowiada historię trzech sióstr Cibi, Magdy i Livi. Siostry przyrzekają ojcu, że zawsze będą razem bez względu na wszystko. Niedługo później ojciec umiera, a dziewczynki zostają z matką Chają i dziadkiem Icchakiem.

W marcu 1942 roku Livi ma zostać wywieziona do „pracy u Niemców”. Cibi decyduje, że nie zostawi siostry i rusza razem z nią. Magda w tym czasie przebywa w szpitalu, gdzie „leczy” infekcję, tak naprawdę był to sposób by ją ukryć przed nazistami.

Livi i Cibi trafiają do obozu w Auschwitz. Siostry w obozie cały czas trzymają się razem, próbują przetrwać piekło obozowe. Livi zachorowała na tufus, ale na szczęście udało się jej wyzdrowieć. Dzięki „przyjaźni” trafiają do pracy do sortowni zwanej Kanadą. Magda w tym czasie wraca ze szpitalu do domu. Rodzina stara się ją ukrywać, ale w kwietniu 1944 wszyscy mają się stawić na stacji by wyjechać „do pracy”.

Czy siostrom uda się spotkać i wypełnić obietnicę daną ojcu? Czy ich determinacja pozwoli, że będą żyć dalej razem? Czy przetrwają piekło obozowe? Co się stanie z matką i dziadkiem? Czy los okaże się dla nich łaskawy?

Trzy siostry” jest to książka oparta na wspomnieniach głównych bohaterek. Oczywiście Heather Morris tak napisała książkę by była łatwiejsza w odbiorze dla czytelnika, by nie była zbyt „przerażająca” ze względu na tematykę jaką porusza. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że autorka nie do końca trzymała się prawdy historycznej. Książka z pewnością nie jest literaturą faktu czy biografią. Ma ona jednak swoją fabułę, dzięki czemu łatwo się ją czyta. Czytelnik jest ciekawy co przyniesie kolejna strona, jak potoczą się dalej losy sióstr.

„Trzy siostry” chwytają za serca, zwłaszcza ich dążenie do dotrzymania obietnicy złożonej ojcu. Ich siła i determinacja by przetrwać koszmar wojny jak i obozu były ogromne.

Książkę polecam, ale najlepiej przeczytać dwie poprzednie pozycje czyli „Tatuażystę z Auschwitz” oraz „Podróż Cilki”. Każda z książek jest inna, ale razem stanowią piękną całość.

About the author

Anna

View all posts