„Efekty uboczne” Michaela Palmera – recenzja

„Efekty uboczne” to kolejny thriller medyczny Michaela Palmera.

Główną bohaterką jest Kate Bennet, pracująca w Szpitalu Metropolitan, jako patolog. Pani doktor prowadzi szczęśliwe życie u boku Jareda – swojego drugiego męża. Poprzednie małżeństwo ani dla Jareda, ani dla Kate nie było łatwe. Sporo wycierpieli u boku swoich poprzednich małżonków.

Kate jest szanowaną oraz doświadczoną lekarką. Odchodzący już na emeryturę doktor Stan Willoughby, zarekomendował, by to właśnie Kate objęła stanowisko ordynatora patologii. Czy wszyscy jej współpracownicy będą szczęśliwi z tego powodu? Czy Kate wie, kto jest jej przyjacielem, a kto wrogiem?

Nagle dwie pacjentki Kate umierają na tajemniczą chorobę związaną z krwawieniem i patologią jajników. Lekarzom nie udaję się znaleźć przyczyny. Wkrótce, w szpitalu pojawia się przyjaciółka Kate – Ellen z identycznymi objawami, a czasu jest coraz mniej. Natomiast życie Kate w jednej chwili zamienia się w prawdziwy koszmar. Czy tajemnicza choroba związana jest z kliniką Omnicenter oraz Redding Pharmaceuticals? A może jest związana z tajemniczymi eksperymentami przeprowadzonymi na kobietach w obozie Ravensbrück? Kate prowadzi własne śledztwo. Czy uda jej się rozwiązać zagadkę i uratować swoją przyjaciółkę?

Książka, mimo że napisana w 1984 roku (czyli przed moimi urodzinami) porusza tematy, z którymi możemy się spotkać nawet teraz.  Przedstawia problem elit społecznych, pokazuje, że człowiek człowiekowi wilkiem, gdy w grę chodzą ogromne pieniądze i lukratywna posada. Nakreśla problem eksperymentów farmaceutycznych, pokazuje, jak ludzie są zależni od wielkich firm i korporacji. Gdy gra toczy się o najwyższą stawkę – pieniądze i wpływy – nic się nie liczy, nawet ludzkie życie. Na szczęście Palmer pokazuje, że są ludzie, którzy będą walczyć o sprawiedliwość i prawdę.

Końcówka książki zaskakująca, sprawia, że nie można się od niej oderwać.

P.S. Czy czytaliście inne książka Palmera? A może chcecie spróbować?

 

About the author

Anna

View all posts